HEMEN DESTEK AL(0216) 441 09 09 - (0555) 722 72 22

TRAFİK

Karayollarında hareket eden tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu poliçedir. Bu poliçe olmadan trafikte taşıt kullanılması kanunen yasaktır ve cezası vardır.

Zorunlu trafik sigortası 3.şahıslara vereceğiniz maddi ve manevi hasarların tazminatlarını ödeyen zorunlu bir poliçedir. Sadece araç hasarlarınızda değil, yaralanmalı ve ölümlü kazalarda veya bir kamu malına ya da bir dükkana zarar verdiğinizde devreye girer.

Trafik sigortası araç başına maddi hasarlarda 36 TL , kaza başına ise 72 TL olarak limitlidir. Yaralanma, sakatlanma veya ölüm durumlarında, yaralanmada sağlık giderleri kişi başına 36 TL, vefat durumlarında ise kişi başı 360 TL’ ye kadar limitlidir.

Zorunlu trafik sigortası limitleri her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri bu limitlere uymakla yükümlüdür.

Trafik sigortası sadece karşı tarafa vereceğiniz hasarları karşılar. Kendi hasarlarınız için kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Aracınızı noterden aldığınız günden itibaren 15 gün için de poliçenizi yaptırabilirsiniz. 15 gün boyunca yeni aldığınız aracınızın eski poliçesi sizleri koruma altına alacaktır.

Size tanınan 15 gün süre içinde herhangi bir kazaya karışırsanız aracın eski poliçe bilgilerine ulaşıp kaza tespit tutanağına o bilgileri yazmanız yeterlidir.

Eğer 36 TL olan zorunlu limit sizin için yeterli değilse trafik sigortasına ek prim ödeyerek artı teminatlarla bu rakamı yükseltebilirsiniz veya kasko poliçeniz varsa poliçenizde yazan limitler doğrultusunda ek olarak tazminat ödemesi yapabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası sadece aracınızın satılması durumunda veya ruhsat sahibinin vefatı dolayısı ile iptal edilebilir. Bunun dışında hiçbir koşulda iptal gerçekleşmez.

Aracınızın satış işlemi gerçekleştikten sonra acentenizi arayarak araç satış sözleşmesinde yazan bilgilerle poliçenizi iptal edebilirsiniz. Satış günü baz alınarak kullanılmayan günlerin prim iadeleri size yapılır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkarsanız yaşanacak herhangi hasar durumunda tüm tazminat ödemelerinin muhatabı ruhsat sahibidir. Polis kontrol noktalarında poliçeniz olmadığı anlaşılırsa aracınız bağlanır ve 108 TL ceza işlemi uygulanır.

KASKO

İsteğe bağlı olarak aracınızın çarpma, çarpışma, yanma, çalınma gibi durumlarda koruma altına alan bir sigorta ürünüdür.

Kasko sigortası, trafik sigortasının aksine kaza anında aracınızın karşılaşacağı hasarları karşılar. İster iki aracın karışmış olduğu bir hasar olsun, isterse aracın tek başına karışmış olduğu kazalar olsun poliçe üzerin de yazan teminatlar dahilinde hasar tazminatlarını karşılar. Ayrıca asistan teminatları dahilinde yol yardım hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kasko sigortasında zorunlu olarak gelen tek teminat Türkiye Sigorta Birliği’nin belirlemiş olduğu aracınızın rayiç bedelidir. Aracınızın çalınması, pert olması gibi durumda bu bedel esas alınır. Seçimli olarak ise tedavi masrafları, ferdi kaza teminatı, ihtiyari mali mesuliyet gibi teminatların limitlerini siz belirleyebilirsiniz.

Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta olduğu için dilediğiniz zaman poliçe yaptırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta aracınızı noterden aldığınız tarihten itibaren geçen süredir. Bu süre ne kadar uzun olursa sigorta şirketleri aracı riskli görecek ve yüksek prim çıkaracaktır. Uygun rakamlar için aracı aldığınız tarihten itibaren hemen kaskonuzu yaptırmanız gerekir.

Kasko sigortasında sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteren meslek gruplarına özel indirimler bulunmaktadır. Genel olarak kamu çalışanları, askeri personellere indirim uygulanır. Özel olarak ise bazı şirketler anonim şirket çalışanlarına, limited şirket çalışanlarına veya ev hanımlarına özel indirimler uygulamaktadır. Bu indirimden faydalanmak için poliçenizi yaptırırken sigorta danışmanınıza meslek bilgilerinizi mutlaka veriniz.

Kaza anında kusurlu siz olarak belirlenirseniz karşı tarafın hasarları öncelikle trafik sigortası limitleri tarafından karşılanır. Eğer trafik sigortasının karşıladığı 36 TL üzerinde bir hasar oluşursa poliçenizde bulunan ihtiyari mali mesuliyet limitleri dahilinde karşı tarafa ek ödeme yapılır.

Sigortacılık sektöründe full kasko diye bir poliçe veya ürün yoktur. Kasko poliçeleri genişletilmiş kasko veya dar kasko olarak değerlendirilir. Genişletilmiş kaskolar ana teminatlar olan yanma, çalınma, çarpma, çarpışma dışında ek olarak mini onarım, asistan hizmetleri, onarım yapılacak servis seçimi, onarılacak parçanın orijinal veya muadil olması, aracınızın onarım süresinde size verilecek yedek aracın süresi gibi seçenekleri size sunar. Bu teminatları doğru bir şekilde seçerseniz en doğru kaskoyu yaptırmış olursunuz. Dar kaskolar genelde yanma, çalınma ve çarpışma teminatlarını belli limitlere kadar karşılar, tek taraflı yaptığınız kazalarda geçersizdir. Daha düşük primlere yapılan bu kaskolar genelde eski model araçlar için tercih edilebilir.

Kaza yapmadığınız her yıl için %10 artış ile maksimum %40'a kadar indirim alabilirsiniz. Bu indirimleriniz her sene başka bir sigorta şirketine geçseniz dahi otomatik uygulanır. Kasko poliçesini kullandığınız zaman hasar dosya adedine bakılarak indirimleriniz kademeli olarak düşürülür. Yıl içerisinde 2 veya daha üzeri hasarlarda indirimlerin tamamı kaybolabilir.

Mini onarım teminatı neredeyse tüm şirketlerin vermiş olduğu bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanmak için sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu mini onarım servislerine gitmeniz gerekir. Poliçe üzerinde yazan teminatlar dahilinde Boyasız kaporta göçük düzeltme, boya tamiri, mini yama, ön cam tamiri , iç döşeme tamiri gibi hizmetleri sağlar. Bu hizmetler belirli cm üzerinden verilir ve genelde poliçelerde yazar.

Mini onarım teminatı yapılırken genelde hasar dosyası açılmaz ama hasar dosyası olarak açan sigorta şirketleride vardır. Eğer dosya açılmış ise bir sonra ki poliçe yenilemenizde mevcut sigorta şirketiniz hasarsızlığınızı bozmak iken, farklı sigorta şirketinden poliçe yaptırmak isterseniz hasar olarak gözükecek ve yüksek primler çıkacaktır. Bu kural sigorta şirketlerinin müşterilerini farklı şirketlere kaçırmamak için uyguladığı bir yöntem olarak düşünebiliriz.

Poliçenizde “Onarım orijinal parça ile değiştirilecektir.” klozu var ise siz hangi servise giderseniz gidin sigorta şirketi size orijinal parça tedarik edecektir. Yetkili servis ve özel servis arasındaki fark işçilik farkıdır. Güvendiğiniz bir tamir ustası var ise hasarınızı oradan yaptırabilirsiniz.

Kasko sigortası isteğe bağlı bir ürün olduğu için dilediğiniz zaman poliçenizi iptal edebilirsiniz. Kullanmadığınız günlerin primleri size iade edilecektir. Ayrıca kaza sonrası aracınız pert olarak belirlenir ve size aracınızın değeri ödenirse kasko poliçeniz otomatik iptal olur ama kullanamadığınız günlerin iadesi size yapılmaz.

KONUT

Konut sigortası yangın, yıldırım, infilak, duman, dahili su, terör, fırtına, hırsızlık, elektrik hasarları gibi bir çok teminatı içinde barındıran sigorta ürünüdür.

Konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta ürünüdür. Evinizde oluşabilecek yangın, hırsızlık, su basması veya elektronik cihazların bozulması gibi hasarları poliçe limitleri dahilinde öder. Alt komşunuza vereceğiniz su zararları veya üst komşunuzdan size verilecek su hasarları gibi konutunuzda karşınıza çıkacak tüm riskler için konut sigortası sizlere yardımcı olacaktır.

Konut sigortası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sigortacınızla paylaşacağınız konut bilgilerinizdir. Evinizde bulunan eşya bedeli veya kaç metrekare olduğu gibi bilgiler sigortalının sözlü beyanı dikkate alınarak poliçeye yazılır. Eşya bedelinizi belirlerken çatal, bıçak takımınızdan halılarınıza kadar tüm eşyalarınızı düşünmeniz gerekmektedir. Binanızda olabilecek yangın, deprem gibi durumlarda ise bina bedelinizi Bina İnşaat Maliyet Bedelleri esas alarak belirlemeniz gerekmektedir.

Birçok kişinin yanlış bildiği gibi maalesef birçok sigortacıda bu konuda yanlış bilgiye sahiptir. Bir binanın bedeli hesaplanırken Bina İnşaat Maliyet Bedellerine bakıp metrekare başına düşen maliyeti öğrenip poliçe üzerine yazılmalıdır. 2018 yılı için 1.sınıf işçilik ile yapılmış binaların metrekare maliyeti ortalama 1.7 TL, 2.sınıf için 1.1 TL'dir. Eğer ki 100 metrekare bir eviniz var ise poliçede yazan bina bedeli 1.sınıf işçilik ise 170 TL olarak yazılmalıdır. Ödeyeceğiniz prime etkili olduğu için bu hususa çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir konutun yapılması işçiliğe bakıyorsa eviniz ister Nişantaşı’nda olsun, isterseniz Çatalca’da olsun 100 metrekare dairenin maliyeti aynıdır. Hasar olduğu zaman binanın bulunduğu arsa size kaldığı için sigorta şirketi o arsaya tekrardan daire yapmanın bedelini öder. Evinizin değeri 1.000.000 TL olabilir ama o evi tekrardan yapmak 200 TL'ye denk geleceğinden siz poliçenizde 1.000.000 TL bina bedeli teminatıda alsanız alacağınız rakam maliyet başına düşen rakamdır. Siz sadece poliçenize boşuna fazla prim ödemiş olursunuz.

Zorunlu deprem sigortası, konut poliçesindeki gibi metrekare başına maliyeti esas alırken 190 TL'ye kadar ödeme yapar. Daha üzerindeki ödemelerde konut poliçeniz devreye girer ve kalan kısmı size öder. Eğer konut poliçeniz yok ise deprem sigortası maksimum 190 TL ödeme yapacaktır. Ayrıca çoğu sigorta şirketi dask poliçesi yapılmamış evler için konut poliçesinde bina teminatı alınsa dahi ödeme yapmayabiliyor. Hasar anında sorun yaşamamak için hem konut hem de zorunlu deprem sigortanızı yaptırın.

İster ev sahibi olun, isterseniz kiracı olun konut poliçesi yaptırabilirsiniz. Kiracıysanız daire size ait olmadığı için bina teminatı alamazsınız, diğer tüm teminatlar alınabilir. Eğer ev sahibiyseniz ve evinizde kiracı var ise sadece bina teminatı alabilirsiniz. Kiracıya ait olan kısımlar için teminat alamazsınız.

Musluk açık unutulsa bile sigorta şirketleri karşılaşacağınız su basması hasarını karşılayacaktır. Bu durumdan komşularınız zarar görmüş ise yine poliçede yazan komşuluk mali mesuliyet teminatı limitlerinde ödeme yapılabilir.

Konut poliçesi komşuluk mali mesuliyet teminatı 3.şahıslara vereceğiniz zararları kapsam içine alır. Bu teminat yine yangından dolayı binaya veya komşularınıza zarar vermeniz durumunda ve buna benzer olaylar da sizlere destek olacaktır. Komşuluk mali mesuliyet teminatını olabildiğince yüksek teminat almanız size fayda sağlayacaktır.

Sigorta şirketleri elektronik cihazlar için genel olarak aynı kuralı uygulamaktadır. Zarar gören eşyanın kazaen kırılması veya yangın, deprem gibi sebepler ile zarar görmesinden kaynaklı zararları karşılamaktadır. Bazı sigorta şirketleri kendiliğinden bozulmalarıda kapsam içine almaktadır.

Eğer voltaj dalgalanmasından dolayı cihazınız zarar görürse oluşabilecek hasarlar kapsam içindedir. Örneğin; buzdolabının motoru bozuldu veya televizyonunuzun anakartı hasar gördü, konut poliçenizden hasarı yaptırabilirsiniz.

Eğer konutunuzda değerli eşyalarınız çok ise sigorta şirketleri belirli bedel üzerinden veya güvenlikli bir sitede iseniz tamamı üzerinden teminat verebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta değerli eşyalarınızın açıkta bulunmaması, kilitli kasada olması ve kasanın ağırlığının yüksek olmasıdır. Bu şartlar karşılanmadığı takdirde hırsızlık olayı olsa dahi tazminat alamazsınız.

Konut sigortası isteğe bağlı bir ürün olduğu için dilediğiniz zaman iptal edebilir. Kullanmadığınız günlerin prim iadelerini alabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortanız ise sadece evinizin satılması durumunda iptal edilebilir.

Şu an için yürürlükte olan herhangi bir cezai durum yoktur. Deprem gibi doğal afetlerin ne zaman başımıza geleceğini bilmediğimiz için hem konut poliçesini hem de deprem poliçenizi cezai durumu olmasa dahi yaptırmanız size faydalı olacaktır.

SEYAHAT

Seyahat sağlık sigortası hem yurt dışı hem yurtiçi seyahatlerinizde karşınıza çıkabilecek riskleri karşılayan bir sigorta ürünüdür.

Seyahat sağlık sigortası seyahatiniz sırasında aniden beklenmedik bir durumda rahatsızlanmanız, kazaen yaralanmanız gibi tedavi masraflarını kapsar. Asistanlık hizmetleri olarak kaybolan valizlerinizin tazminatı, acil hasta nakli, ilaç tedariği gibi hizmetleri de sunar.

Seyahat sağlık sigortası yurt dışında herhangi bir hastaneye ya da kuruma ödeme yapmaz. Siz masraflarınızı kendiniz karşılar ve tüm tedavi evraklarınızı sigorta şirketine yollarsanız ödemeniz hesabınıza yapılır.

Seyahat sağlık sigortası poliçe üzerinde yazan tarihler aralığında pasaportunuz ile yurt dışına çıktığınız zaman başlar ve pasaportunuz ile yurt içine giriş yaptığınız anda biter. Yurt içi seyahatlerinizde ise poliçeniz üzerinde yazan poliçe süresi dahilinde geçerlidir.

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahatlerinizde, vize işlemlerinde zorunlu olarak istenen bir poliçedir. Yurt içi seyahatlerinizde ise isteğe bağlı bu sigortayı yaptırabilirsiniz.

Yurt dışı seyahatleriniz için istenilen poliçe teminatı en az 30 euro teminatlı olmalıdır. Ayrıca sigortanız seyahat tarihlerinize göre bir gün önce, bir gün sonra yapılmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası ancak konsolosluk işlemlerinizin olumsuz sonuçlanması durumunda veya farklı tarihlerde yeni bir poliçe yapılması koşulu ile iptal edilebilir.

Seyahat sağlık sigortası şartları gereği 1 yıllık bir poliçe yaptırsanız da 92 gün süre ile geçerlidir. 92 günden fazla kalınacak seyahatlerinizde ülkeye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası 18 yaş altındaki bireyler içinde aynı şartlar ile geçerlidir.

Öğrenci olarak yurt dışına eğitim için gidiyorsanız yine gitmiş olduğunuz ülkenin konsolosluğu seyahat poliçenizi sizden isteyecektir. Fakat öğrenciler için öğrenci seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır. Normal seyahat sağlık sigortası konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir.

SAĞLIK

Özel sağlık sigortası adındanda anlaşılacağı gibi devletin sağlamış olduğu gene sağlık sigortası dışında belirli bir ücret karşılığında satın alabildiğiniz ve Özel hastanelerde belirlediğiniz teminatlar karşılığında hizmet aldığınız bir sigorta ürünüdür.

Özel sağlık sigortası 0-55 yaş aralığında herkese yapılabilir. 18 yaş altındaki bireylerde anne ve babanın da sigortalı olma şartı aranabilir.

55 yaşından önce sisteme girmiş ve ömür boyu yenileme garantisi almış kişiler için özel sağlık sigortası devam eder. 55 yaş sonrası için ilk defa sisteme girişler kapalıdır.

Özel sağlık sigortasını 3 yıl ara vermeden yaptıran sigortalılar için kazanılan bir haktır. Ömür boyu yenileme garantisi olan sigortalılar ne kadar kullanım yaparsa yapsın veya herhangi bir hastalığa yakalanmış olsun sağlık sigortasını her sene yaptırmaya devam edebilirler.

Özel sağlık sigortası hem hastanede yatmanızı gerektiren durumlar hem de ayakta tedavi görmeniz gereken durumlar için teminat sağlar.

Özel sağlık sigortası kapsamına giren her masraf için poliçe de belirlediğiniz şartlar doğrultusunda ödemeler gerçekleşir. Bu masraflarınızın bir kısmıda olabilir veya tamamı da olabilir.

Özel sağlık sigortası daha önceden koyulmuş teşhisler için herhangi bir ödeme yapmaz. Geçmişten ve doğuştan gelen rahatsızlıklar kapsam dışındadır. Bazı kritik rahatsızlıklarda ilk 12 ay boyunca kapsam dışındadır.

Özel sağlık sigortasında bazı kritik hastalıklar ilk 12 ay kapsam dışındadır. Bu rahatsızlıkların başlıcaları kanser, kalp krizi, böbrek yetmezliği, Ms, organ yetmezliği vs. ciddi hastalıklardır.

Özel sağlık sigortası 12 ay bekleme süresinden sonra karşınıza çıkabilecek doğum masraflarınızı poliçeniz üzerinde yazan teminatlar doğrultusunda karşılayacaktır.

Özel sağlık sigortası kapsamı sizin belirleyeceğiniz teminatlara göre değişecektir. Gideceğiniz hastaneler, tedavi limitleriniz, doğum teminatı gibi birçok seçenek size bağlıdır. Danışmanlarımızdan en doğru poliçeyi almak için lütfen teklif alın.

Özel sağlık sigortasında eğer yurt dışı teminatı almış iseniz belirlediğiniz şartlarda yurt dışında da kullanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası isteğe bağlı bir poliçe olduğu için dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bizden Teklif Almayı Unutma!