Kasko

Kasko sigortası isteğe bağlı bir ürün olduğu için dilediğiniz zaman poliçenizi iptal edebilirsiniz. Kullanmadığınız günlerin primleri size iade edilecektir. Ayrıca kaza sonrası aracınız pert olarak belirlenir ve size aracınızın değeri ödenirse kasko poliçeniz otomatik iptal olur ama kullanamadığınız günlerin iadesi size yapılmaz.

Kasko sigortası hangi şartlarda iptal edilebilir?
Sıkça Sorulan Soru

Poliçenizde “Onarım orijinal parça ile değiştirilecektir.” klozu var ise siz hangi servise giderseniz gidin sigorta şirketi size orijinal parça tedarik edecektir. Yetkili servis ve özel servis arasındaki fark işçilik farkıdır. Güvendiğiniz bir tamir ustası var ise hasarınızı oradan yaptırabilirsiniz.

Özel servislerde onarım orijinal parçayla mı yapılır?
Sıkça Sorulan Soru

Mini onarım teminatı yapılırken genelde hasar dosyası açılmaz ama hasar dosyası olarak açan sigorta şirketleride vardır. Eğer dosya açılmış ise bir sonra ki poliçe yenilemenizde mevcut sigorta şirketiniz hasarsızlığınızı bozmak iken, farklı sigorta şirketinden poliçe yaptırmak isterseniz hasar olarak gözükecek ve yüksek primler çıkacaktır. Bu kural sigorta şirketlerinin müşterilerini farklı şirketlere kaçırmamak için uyguladığı bir yöntem olarak düşünebiliriz.

Mini onarım teminatı hasarsızlık indirimini bozar mı?
Sıkça Sorulan Soru

Mini onarım teminatı neredeyse tüm şirketlerin vermiş olduğu bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanmak için sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu mini onarım servislerine gitmeniz gerekir. Poliçe üzerinde yazan teminatlar dahilinde Boyasız kaporta göçük düzeltme, boya tamiri, mini yama, ön cam tamiri , iç döşeme tamiri gibi hizmetleri sağlar. Bu hizmetler belirli cm üzerinden verilir ve genelde poliçelerde yazar.

Mini onarım teminatı ne demektir?
Sıkça Sorulan Soru

Kaza yapmadığınız her yıl için %10 artış ile maksimum %40’a kadar indirim alabilirsiniz. Bu indirimleriniz her sene başka bir sigorta şirketine geçseniz dahi otomatik uygulanır. Kasko poliçesini kullandığınız zaman hasar dosya adedine bakılarak indirimleriniz kademeli olarak düşürülür. Yıl içerisinde 2 veya daha üzeri hasarlarda indirimlerin tamamı kaybolabilir.

Kasko poliçesinde hasarsızlık indirimi ne demektir?
Sıkça Sorulan Soru

Sigortacılık sektöründe full kasko diye bir poliçe veya ürün yoktur. Kasko poliçeleri genişletilmiş kasko veya dar kasko olarak değerlendirilir. Genişletilmiş kaskolar ana teminatlar olan yanma, çalınma, çarpma, çarpışma dışında ek olarak mini onarım, asistan hizmetleri, onarım yapılacak servis seçimi, onarılacak parçanın orijinal veya muadil olması, aracınızın onarım süresinde size verilecek yedek aracın süresi gibi seçenekleri size sunar. Bu teminatları doğru bir şekilde seçerseniz en doğru kaskoyu yaptırmış olursunuz. Dar kaskolar genelde yanma, çalınma ve çarpışma teminatlarını belli limitlere kadar karşılar, tek taraflı yaptığınız kazalarda geçersizdir. Daha düşük primlere yapılan bu kaskolar genelde eski model araçlar için tercih edilebilir.

Full kasko ne demektir?
Sıkça Sorulan Soru

Kaza anında kusurlu siz olarak belirlenirseniz karşı tarafın hasarları öncelikle trafik sigortası limitleri tarafından karşılanır. Eğer trafik sigortasının karşıladığı 36 TL üzerinde bir hasar oluşursa poliçenizde bulunan ihtiyari mali mesuliyet limitleri dahilinde karşı tarafa ek ödeme yapılır.

Kasko sigortası karşı tarafın hasarlarını karşılar mı?
Sıkça Sorulan Soru

Kasko sigortasında sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteren meslek gruplarına özel indirimler bulunmaktadır. Genel olarak kamu çalışanları, askeri personellere indirim uygulanır. Özel olarak ise bazı şirketler anonim şirket çalışanlarına, limited şirket çalışanlarına veya ev hanımlarına özel indirimler uygulamaktadır. Bu indirimden faydalanmak için poliçenizi yaptırırken sigorta danışmanınıza meslek bilgilerinizi mutlaka veriniz.

Kasko sigortasında meslek indirimleri var mıdır?
Sıkça Sorulan Soru

Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta olduğu için dilediğiniz zaman poliçe yaptırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta aracınızı noterden aldığınız tarihten itibaren geçen süredir. Bu süre ne kadar uzun olursa sigorta şirketleri aracı riskli görecek ve yüksek prim çıkaracaktır. Uygun rakamlar için aracı aldığınız tarihten itibaren hemen kaskonuzu yaptırmanız gerekir.

Kasko sigortası ne zaman yapılır?
Sıkça Sorulan Soru

Kasko sigortasında zorunlu olarak gelen tek teminat Türkiye Sigorta Birliği’nin belirlemiş olduğu aracınızın rayiç bedelidir. Aracınızın çalınması, pert olması gibi durumda bu bedel esas alınır. Seçimli olarak ise tedavi masrafları, ferdi kaza teminatı, ihtiyari mali mesuliyet gibi teminatların limitlerini siz belirleyebilirsiniz.

Kasko sigortasının limitleri nelerdir?
Sıkça Sorulan Soru

Kasko sigortası, trafik sigortasının aksine kaza anında aracınızın karşılaşacağı hasarları karşılar. İster iki aracın karışmış olduğu bir hasar olsun, isterse aracın tek başına karışmış olduğu kazalar olsun poliçe üzerin de yazan teminatlar dahilinde hasar tazminatlarını karşılar. Ayrıca asistan teminatları dahilinde yol yardım hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kasko sigortası ne işe yarar?
Sıkça Sorulan Soru

İsteğe bağlı olarak aracınızın çarpma, çarpışma, yanma, çalınma gibi durumlarda koruma altına alan bir sigorta ürünüdür.

Kasko sigortası nedir?
Sıkça Sorulan Soru

Kaskoya mı ihtiyacınız var?