Konut Sigortası

Şu an için yürürlükte olan herhangi bir cezai durum yoktur. Deprem gibi doğal afetlerin ne zaman başımıza geleceğini bilmediğimiz için hem konut poliçesini hem de deprem poliçenizi cezai durumu olmasa dahi yaptırmanız size faydalı olacaktır.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmamanın cezası var mıdır?
Sıkça Sorulan Soru

Konut sigortası isteğe bağlı bir ürün olduğu için dilediğiniz zaman iptal edebilir. Kullanmadığınız günlerin prim iadelerini alabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortanız ise sadece evinizin satılması durumunda iptal edilebilir.

Konut sigortası hangi şartlarda iptal edilebilir?
Sıkça Sorulan Soru

Eğer konutunuzda değerli eşyalarınız çok ise sigorta şirketleri belirli bedel üzerinden veya güvenlikli bir sitede iseniz tamamı üzerinden teminat verebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta değerli eşyalarınızın açıkta bulunmaması, kilitli kasada olması ve kasanın ağırlığının yüksek olmasıdır. Bu şartlar karşılanmadığı takdirde hırsızlık olayı olsa dahi tazminat alamazsınız.

Altın, pırlanta, saat gibi eşyalarım kapsam içinde midir?
Sıkça Sorulan Soru

Eğer voltaj dalgalanmasından dolayı cihazınız zarar görürse oluşabilecek hasarlar kapsam içindedir. Örneğin; buzdolabının motoru bozuldu veya televizyonunuzun anakartı hasar gördü, konut poliçenizden hasarı yaptırabilirsiniz.

Voltaj dalgalanmasından dolayı elektronik cihaz bozulursa ne yapmalıyım?
Sıkça Sorulan Soru

Sigorta şirketleri elektronik cihazlar için genel olarak aynı kuralı uygulamaktadır. Zarar gören eşyanın kazaen kırılması veya yangın, deprem gibi sebepler ile zarar görmesinden kaynaklı zararları karşılamaktadır. Bazı sigorta şirketleri kendiliğinden bozulmalarıda kapsam içine almaktadır.

Televizyon, bilgisayar, buzdolabı gibi elektronik eşyalar kırılırsa ne yapmalıyım?
Sıkça Sorulan Soru

Konut poliçesi komşuluk mali mesuliyet teminatı 3.şahıslara vereceğiniz zararları kapsam içine alır. Bu teminat yine yangından dolayı binaya veya komşularınıza zarar vermeniz durumunda ve buna benzer olaylar da sizlere destek olacaktır. Komşuluk mali mesuliyet teminatını olabildiğince yüksek teminat almanız size fayda sağlayacaktır.

Hasarımdan dolayı komşularım zarar gördü ne yapmalıyım?
Sıkça Sorulan Soru

Musluk açık unutulsa bile sigorta şirketleri karşılaşacağınız su basması hasarını karşılayacaktır. Bu durumdan komşularınız zarar görmüş ise yine poliçede yazan komşuluk mali mesuliyet teminatı limitlerinde ödeme yapılabilir.

Musluğu açık unuttum, hasarım karşılanır mı?
Sıkça Sorulan Soru

İster ev sahibi olun, isterseniz kiracı olun konut poliçesi yaptırabilirsiniz. Kiracıysanız daire size ait olmadığı için bina teminatı alamazsınız, diğer tüm teminatlar alınabilir. Eğer ev sahibiyseniz ve evinizde kiracı var ise sadece bina teminatı alabilirsiniz. Kiracıya ait olan kısımlar için teminat alamazsınız.

Kiracılar konut poliçesi yaptırabilir mi?
Sıkça Sorulan Soru

Zorunlu deprem sigortası, konut poliçesindeki gibi metrekare başına maliyeti esas alırken 190 TL’ye kadar ödeme yapar. Daha üzerindeki ödemelerde konut poliçeniz devreye girer ve kalan kısmı size öder. Eğer konut poliçeniz yok ise deprem sigortası maksimum 190 TL ödeme yapacaktır. Ayrıca çoğu sigorta şirketi dask poliçesi yapılmamış evler için konut poliçesinde bina teminatı alınsa dahi ödeme yapmayabiliyor. Hasar anında sorun yaşamamak için hem konut hem de zorunlu deprem sigortanızı yaptırın.

Zorunlu deprem sigortasında bina bedeli nedir?
Sıkça Sorulan Soru

Bir konutun yapılması işçiliğe bakıyorsa eviniz ister Nişantaşı’nda olsun, isterseniz Çatalca’da olsun 100 metrekare dairenin maliyeti aynıdır. Hasar olduğu zaman binanın bulunduğu arsa size kaldığı için sigorta şirketi o arsaya tekrardan daire yapmanın bedelini öder. Evinizin değeri 1.000.000 TL olabilir ama o evi tekrardan yapmak 200 TL’ye denk geleceğinden siz poliçenizde 1.000.000 TL bina bedeli teminatıda alsanız alacağınız rakam maliyet başına düşen rakamdır. Siz sadece poliçenize boşuna fazla prim ödemiş olursunuz.

Binam Nişantaşı’nda bedelini farklı mı belirlemeliyim?
Sıkça Sorulan Soru

Birçok kişinin yanlış bildiği gibi maalesef birçok sigortacıda bu konuda yanlış bilgiye sahiptir. Bir binanın bedeli hesaplanırken Bina İnşaat Maliyet Bedellerine bakıp metrekare başına düşen maliyeti öğrenip poliçe üzerine yazılmalıdır. 2018 yılı için 1.sınıf işçilik ile yapılmış binaların metrekare maliyeti ortalama 1.7 TL, 2.sınıf için 1.1 TL’dir. Eğer ki 100 metrekare bir eviniz var ise poliçede yazan bina bedeli 1.sınıf işçilik ise 170 TL olarak yazılmalıdır. Ödeyeceğiniz prime etkili olduğu için bu hususa çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bina bedelini nasıl hesaplayabilirim?
Sıkça Sorulan Soru

Konut sigortası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sigortacınızla paylaşacağınız konut bilgilerinizdir. Evinizde bulunan eşya bedeli veya kaç metrekare olduğu gibi bilgiler sigortalının sözlü beyanı dikkate alınarak poliçeye yazılır. Eşya bedelinizi belirlerken çatal, bıçak takımınızdan halılarınıza kadar tüm eşyalarınızı düşünmeniz gerekmektedir. Binanızda olabilecek yangın, deprem gibi durumlarda ise bina bedelinizi Bina İnşaat Maliyet Bedelleri esas alarak belirlemeniz gerekmektedir.

Konut sigortası limitleri ne kadardır?
Sıkça Sorulan Soru

Konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta ürünüdür. Evinizde oluşabilecek yangın, hırsızlık, su basması veya elektronik cihazların bozulması gibi hasarları poliçe limitleri dahilinde öder. Alt komşunuza vereceğiniz su zararları veya üst komşunuzdan size verilecek su hasarları gibi konutunuzda karşınıza çıkacak tüm riskler için konut sigortası sizlere yardımcı olacaktır.

Konut sigortası ne işe yarar?
Sıkça Sorulan Soru

Konut sigortası yangın, yıldırım, infilak, duman, dahili su, terör, fırtına, hırsızlık, elektrik hasarları gibi bir çok teminatı içinde barındıran sigorta ürünüdür.

Konut sigortası nedir?
Sıkça Sorulan Soru

Konut sigortasına mı ihtiyacınız var?