Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkarsanız yaşanacak herhangi hasar durumunda tüm tazminat ödemelerinin muhatabı ruhsat sahibidir. Polis kontrol noktalarında poliçeniz olmadığı anlaşılırsa aracınız bağlanır ve 108 TL ceza işlemi uygulanır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir?
Sıkça Sorulan Soru

Aracınızın satış işlemi gerçekleştikten sonra acentenizi arayarak araç satış sözleşmesinde yazan bilgilerle poliçenizi iptal edebilirsiniz. Satış günü baz alınarak kullanılmayan günlerin prim iadeleri size yapılır.

Zorunlu trafik sigortasını iptal edersem prim iadesi alabilir miyim?
Sıkça Sorulan Soru

Zorunlu trafik sigortası sadece aracınızın satılması durumunda veya ruhsat sahibinin vefatı dolayısı ile iptal edilebilir. Bunun dışında hiçbir koşulda iptal gerçekleşmez.

Zorunlu tarfik sigortası hangi şartlarda iptal edilebilir?
Sıkça Sorulan Soru

Karayollarında hareket eden tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu poliçedir. Bu poliçe olmadan trafikte taşıt kullanılması kanunen yasaktır ve cezası vardır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Sıkça Sorulan Soru

Zorunlu trafik sigortası 3.şahıslara vereceğiniz maddi ve manevi hasarların tazminatlarını ödeyen zorunlu bir poliçedir. Sadece araç hasarlarınızda değil, yaralanmalı ve ölümlü kazalarda veya bir kamu malına ya da bir dükkana zarar verdiğinizde devreye girer.

Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar?
Sıkça Sorulan Soru

Trafik sigortası araç başına maddi hasarlarda 36 TL , kaza başına ise 72 TL olarak limitlidir. Yaralanma, sakatlanma veya ölüm durumlarında, yaralanmada sağlık giderleri kişi başına 36 TL, vefat durumlarında ise kişi başı 360 TL’ ye kadar limitlidir.

Zorunlu trafik sigortası limitleri nelerdir?
Sıkça Sorulan Soru

Zorunlu trafik sigortası limitleri her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri bu limitlere uymakla yükümlüdür.

Zorunlu trafik sigortası limitlerini kim belirler?
Sıkça Sorulan Soru

Trafik sigortası sadece karşı tarafa vereceğiniz hasarları karşılar. Kendi hasarlarınız için kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Zorunlu tarfik sigortası kendi hasarlarımı karşılar mı?
Sıkça Sorulan Soru

Aracınızı noterden aldığınız günden itibaren 15 gün için de poliçenizi yaptırabilirsiniz. 15 gün boyunca yeni aldığınız aracınızın eski poliçesi sizleri koruma altına alacaktır.

Zorunlu tarfik sigortası ne zaman yapılır?
Sıkça Sorulan Soru

Size tanınan 15 gün süre içinde herhangi bir kazaya karışırsanız aracın eski poliçe bilgilerine ulaşıp kaza tespit tutanağına o bilgileri yazmanız yeterlidir.

15 günlük süre içerisinde hasar yaptım, ne yapmalıyım?
Sıkça Sorulan Soru

Eğer 36 TL olan zorunlu limit sizin için yeterli değilse trafik sigortasına ek prim ödeyerek artı teminatlarla bu rakamı yükseltebilirsiniz veya kasko poliçeniz varsa poliçenizde yazan limitler doğrultusunda ek olarak tazminat ödemesi yapabilirsiniz.

36 TL’ nin üzerinde maddi bir hasar verdim, kalan kısmı nasıl öderim?
Sıkça Sorulan Soru

Trafik Sigortasına mı ihtiyacınız var?